آیا زنبورداری را شروع کنیم؟

در زنبورداری افرادی را می بینیم که بسیار موفق هستند اما در سوی دیگر شاید بسیار باشند کسانی که شکست را تجربه کرده اند باید مزیت ها یا توانایی هایی که باعث موفقیت دسته اول و نارسایی هایی که باعث شکست دسته دوم شده را بشناسیم و بسنجیم که اگر ما به این کار اقدام کنیم کدام جایگاه را خواهیم داشت.

داشتن سرمایۀ اولیه ، در حرفه های مرتبط با بخش کشاورزی از جمله زنبورداری شرط لازم هست ولی کافی نیست. این تجربه است که در این نوع مشاغل حرف آخر را می زند. در زنبورداری ، شما می توانید دانش مورد نیاز را با مطالعه کتب و مقالات علمی و یا تحصیل در مراکز دانشگاهی به دست آورید اما رشد و شکوفایی زنبور عسل به شدت وابسته به کنش گرهای طبیعی و اقلیمی است. دانستن اینکه در شرایط مختلف واکنش صحیح به آنها کدام است ، مستلزم شاگردی یا ارتباط مؤثر طولانی مدت با زنبوردارهای حرفه ای است. هرمیزان که سرمایه داشته باشید امکان دارد تمام آن را یک شبه از دست بدهید. به همین دلیل توصیه می کنیم افراد با تعداد کمی کلنی این کار را شروع کنند و به تدریج با کسب تجربه و مهارت های لازم تعداد آنها را افزایش دهند.

بسیاری برای محاسبه میزان درآمد این حرفه می پرسند که از هر کندو چه مقدار عسل در طول سال برداشت می شود؟ جواب آن است که هیچ میزان دقیقی را نمی توان اعلام کرد. این دقیقا بستگی به عملکرد مدیر زنبورستان ، شرایط اقلیمی ، تعداد کوچ های انجام شده و محل های استقرار زنبورستان دارد. به عنوان یک عدد تقریبی برخی کارشناسان میانگین 12 کیلوگرم در سال را برای ایران مطرح می کنند اما روی آن نمی شود حساب کرد . چرا که در این دست مشاغل اصولا محاسبه کردن سرانجامی ندارد. با تجربه ترین افراد هم از تحلیل همه عوامل طبیعی در کنار هم عاجزند.

داشتن یک خودروی بارکش یکی از الزامات زنبورداری است. کوچ نیاز اساسی کلنی های زنبور عسل در طبیعت ایران است. حجم بالای کلنی ها ، وسایل و ابزاری که دائم باید جا به جا شوند و هزینه های بالای حمل باعث شده است زنبوردارانی که از حداقل یک خودرو وانت برخوردار نیستند راندمان مناسبی نداشته باشند. می توان گفت که کارآمد ترین خودرو در صنعت زنبورداری ایران وانت نیسان بوده است.

برخورداری از قطعه ای زمین در محیطی مناسب که حداقل بتواند یکی از محل های استقرار زنبورستان را در طول سال به خصوص زمستان تأمین نماید و محلی برای نگهداری کندوها ، طبقات و سایر ابزار و وسایل در طول سال باشد مزیت خاصی برای این حرفه به حساب می آید.

از الزامات کار زنبورداری داشتن هیکل تنومند و قوی است. شما دائما باید کندوهای سنگین را حمل کنید یا در بازدید از آنها دولا و راست شوید. از کارگر هم معمولا نمی توان برای این کار استفاده کرد چرا که عموم کارگرهای محلی از نیش زنبورها می ترسند. در مورد بازدید و مدیریت کندوها ، زنبورداری شبیه به نقاشی است . هیچ نقاشی کشیدن تابلوی هنری خود را به دیگری واگذار نمی کند. لذا شخصا باید آستین بالا بزنید و عرق بریزید. حتی اگر کارگر مجربی را نیز بیابید داشتن کارگر با زنبورستان هایی با تعداد کمتر از 400 کلنی صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

زنبوردار باید شجاعت و جسارت این را داشته باشد که به تنهایی در صحراها داخل چادر و کنار کندوهای خود زندگی کند. بسیاری از مواقع شما باید کلنی هایتان را به مناطق دوردست کشور کوچ دهید و کنار آنها هم بمانید. در سال های اخیر با بالارفتن قیمت کندو لزوم ماندن در کنار زنبورستان بیش از قبل حس می شود. یا باید محلی را بیابید که امنیت لازم را داشته باشد و یا خودتان نگهبان زنبورستان تان باشید.

داشتن میزان مناسب سرمایه در گردش یکی از الزامات کار زنبورداری است. معمولا باید یک سال هزینه کنید تا به محصول برسید حال اگر محصول مناسبی نداشته باشید باید بتوانید با پس انداز خود زنبورستان تان را تا سال آینده نیز اداره نمایید.

برخی از افراد در زنبورداری می توانند به دلیل داشتن مزیت خاص موفق تر از بقیه باشند. به عنوان مثال راننده های برون شهری از قشر های موفق در صنعت زنبورداری هستند. این افراد معمولا هزینه های بسیار پایین تری نسبت به سایر زنبوردارها برای حمل و نقل کلنی ها دارند. از طرف دیگر به دلیل مسافرت های متعدد در نقاط مختلف کشور صحرا شناس های خوبی هم هستند و می توانند وضعیت مراتع مختلف را در بازه های زمانی متفاوت رسد کنند و در زمان مناسب کلنی هایشان را به آن محل انتقال دهند.

روستایی ها در مقایسه با شهری ها زنبورداران موفق تری هستند. آنها می توانند در برحه ای از سال در نزدیکی زنبورهایشان مستقر باشند که امکان نظارت دقیق بر روی رفتار کلنی ها برای آنها فراهم می شود. همچنین به دلیل قرابت های فامیلی در محیط روستا ، دسترسی مناسبی به زمین های مورد نیاز برای استقرار زنبورستان دارند. خلوص و روحیه ساده زیستی آنها و تحمل پذیری شرایط سخت کمک کار خوبی برایشان در زنبورداری خواهد بود.

نکته کلیدی نحل منفرد برای تمام کسانی که می خواهند اقدام به شروع یک کار تولیدی کنند این است که بیایید از آخر کار را شروع کنید. شما می خواهید یک زنبوردار خوب باشید. بسیار خوب . حاصل کار یک زنبوردار خوب چیست؟ بیایید مقداری عسل و سایر محصولات با کیفیت را از زنبورداران خریداری کنید و سعی کنید حتی بدون سود آن را بفروشید. حد اقل چند هفته ای این کار را انجام دهید. ببینید آیا می توانید در فروش این محصولات موفق باشید. اگر فروشندۀ خوبی برای عسل نباشید هرگز زنبوردار موفقی نخواهید شد.

این توصیه را به تازه کارهایی که جدیدا اقدام به زنبورداری کرده اند هم می کنیم. در کنار گسترش زنبورستانتان در همکاری با سایر زنبوردارها سعی کنید بازار مناسب محصولات آینده را از حالا مهیا کنید.

/ 7 نظر / 78 بازدید
علی علیپور

وب بسیار زیبایی داری خوشحال میشم به ما هم سر بزنی[گل][گل]منتظرم[بوسه]

توسکا

متشکرم از توصیه های کاملا درست شما. به امید روزی که زنبورداری چنان با مدیریت باشد که بر اساس توان منطقه بتوان زنبورداری کرد.

سید محمود حسینی

سلام علیکم برادر حقیقت اینه که زنبورداری در یزد مقرون به صرفه نیست و با توجه به بالا بودن قیمت کندو های دو جداره پلاستیکی نسبت به کندو های چوبی ، کسی خریدار این کندو ها نیست با اینکه کیفیت کلنی و تولیدات آن با این نوع کندو ها افزایش می یابد ولی در یزد کسی مشتری این جور چیزا نیست حتی تولید ژله رویال و ملکه در سطح استان فقط خودم انجام می دهم و کسی به این مسائل توجه نمی کند هر چند در باره این مسائل باید برنامه ریزی بشه ولی همان طور که گفتم زنبورداری در استان یزد در آمد پایینی داره ما سال گذشته با ضرب تغذیه دستی تونستیم از هر از هر کندو دو کیلو به زور برداشت کنیم .

صدرا

من فکر میکنم اگه کمی از ناگفته های عسل رو به بقیه بگیم ترغیب میشن به خرید من فقط برای دوستان و آشنایان عسل تولید میکنم اونم نه اینکه مداوما بالا سر کندوها باشم هفته ای یک بار سر میزنم با اینکه تغذیه بهاره هم برای هر کندو 2 کیلوه و بهار سختی رو میگذرونن زنبورها ولی میانگین هر کندو6-7 کیلو رو به راحتی محصول میده حرف آقای حسینی برام عجیبه

yakamoz

سلام دوست عزیز وبلاگ جالبی داری خوشحال میشم از سایت منم دیدن کنی http://www.bee-honey.ir

حسین

خوب یزد منطقه کویری هست. قائدتا زنبور نیاز به گل و گیاه داره طبیعیه که تو یزد این کار جواب نده.

k1

سلام زنبور داران میتوانند جهت نابودی دایم زنبوران قرمز(لانه زنبوران) کل منطقه خود در کمتر از 2 تا3 روز با شماره زیر تماس بگیرند.09172740027