اثبات اعجاز بره موم در درمان بیماری ها توسط دانشمندان ایرانی

( معانی اصطلاحات علمی در پایان متن موجود است.)

نحل منفرد:  سلام آقای دکتر لطفاً خودتان را برای خوانندگان وبلاگ نحل منفرد معرفی بفرمایید؟

محسن فتحی نجفی: اسم من محسن فتحی نجفی است. دکترای بیو تکنولوژی دارم و متولد مشهد هستم.

نحل منفرد: شما عضو هیئت علمی هستید؟

محسن فتحی نجفی: بله عضو هیئت علمی مؤسسه ی تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی هستم و در دانشگاه هم تدریس می کنم ضمناً یک شرکت دانش بنیان به نام « سورن تک توس » همراه با یک آزمایشگاه تخصصی را هم مدیریت می کنم.

نحل منفرد: مدیر عامل آن شرکت هستید؟

محسن فتحی نجفی: رئیس هیئت مدیره هستم.

شرکت سورن تک توس - نحل منفرد

 

نحل منفرد: چه شد که به سراغ بره موم رفتید؟

محسن فتحی نجفی: از سال 84 به فکر استفاده از خواص دارویی فراورده های زنبور عسل افتادیم. عامل موفقیت ما نگاه ویژه ی خداوند و تلاشی بود که با دوستان انجام دادیم. در آن زمان به این نتیجه رسیدیم که می شود از محصولات زنبور عسل در حوزه های مختلف درمانی استفاده کرد. وقتی منابع خارجی را مطالعه کردیم متوجه شدیم که متأسفانه ما در این حوزه خیلی عقب هستیم. این عقب ماندگی هم عاملی شده که دنیا که از ما جلوتر است محصولات ما را به نحوی به تاراج ببرد. یکی از این محصولات بره موم است . در سال 84  قرص بره موم را تولید کردیم و در سال 87 بعد از کلی مشقت تأییدیه اش را از وزارت بهداشت گرفتیم . مشکل این بود که کسی بره موم را نمی شناخت و به هر کس می گفتیم بره موم می گفت موم! نهایتاً قرص بره موم به عنوان یک محصول وارد بازار شد.

      اوایل عرضه به دلیل عدم شناخت مردم، کار بسیار سخت بود . اسم محصول را پرو ایکس ProX گذاشته بودیم. پرو اول کلمه پروپولیس Propolis (بره موم ) است و ایکس را به دلیل مجهول بودن اثر عملکردش انتخاب کردیم. این شد که عده ای به خاطر همین حرف ایکس در نام محصول آن را به قرص ایکس تشبیه می کردند و چنین تفکراتی  داشتند. خوشبختانه الآن بعد از شش سال کار ، در حوزه ی درمان خوب جای خودش را باز کرده و با طرح های پژوهشی که در سراسر ایران  مثلاً در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، تهران ، شیراز یا بابل انجام شد این محصول جایگاه خودش را پیدا کرد. حالا دیگر پزشکانی در سراسر کشور هستند که تمایل به استفاده از فراورده های بره موم در درمان انواع بیماری ها دارند.  اینها روی همه ی این فرآورده ها از عصاره بره موم گرفته تا قرص بره موم ،کرم بره موم و لوسیون بره موم در حوزه های درمانی کار می کنند ونتایج خوبی هم گرفته اند. همین باعث شد به فکر بیافتیم که می شود محصولات دیگری هم در این حوزه تولید کرد.

قرص پرو ایکس سورن تک توس - نحل منفرد

 

     اتفاقا اخیراً موردی بود که از نمونه ی همین محصولات فرستاده بودیم به کره ی جنوبی و مورد پسند قرار گرفته بود و دیروز درخواست نمونه مجدد با آزمایش های کنترلی آن را کردند.

     حال دیگر بره موم جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. این یکی از مقاصدی است که از ابتدای کار مد نظرم بود.

    من زنبوردار نیستم و زنبور را خیلی خوب نمی شناسم ولی دیده بودم که زنبوردارها با مشقت زیادی کار می کنند یعنی با هزینه های بالا و درآمد خیلی کم و گاهی ندانسته محصول خوب را خیلی ارزان می فروختند یا برعکس محصول نامناسبی را گران عرضه می کردند . همین برای من ایده ای برای شروع کار در این شاخه بود. در حال حاضر عسل و سایر محصولات زنبور عسل تنها با ملاک اعتماد از هم خرید و فروش می شود. مثلاً در بازار فروشنده می گوید که این خوب است و مشتری اگر به وی اعتماد کرد آن را می خرد. ما سعی کردیم این روند را اصلاح کنیم. یک آزمایشگاه کنترل فراورده های غذایی ایجاد کردیم و در کنارش آزمایشگاه تخصصی عسل را احداث نمودیم. تقریباً این تنها آزمایشگاهی است که در ایران تخصصی روی عسل کار می کند. ما در آنجا عسل را تعیین کیفیت می کنیم. یعنی تشخیص می دهیم که این عسل دارای چه فاکتور های بیولوژیکی است. تشخیص میزان این فاکتورها می تواند ملاک خوبی برای قیمت عسل باشد. یک عسل می تواند صد در صد طبیعی باشد و هیچ گونه شکر هم برای تولید آن به زنبور داده نشده و تقلب دیگری هم روی آن انجام نشده باشد ولی به دلیل اینکه در منطقه مناسبی استحصال نشده یا زنبور فرصت کافی برای تولید آن را نداشته است ممکن است با کمبود یا فقدان فاکتور های بیولوژیک مناسب در آن مواجه باشیم. بنابر این ما از این منظر عسل ها را در درجه های  A B C D درجه بندی می کنیم.

نحل منفرد : منظور شما از فاکتور های بیولوژیک چیست؟

فاکتور های بیولوژیک شامل آنزیم های موجود در عسل، میزان آنتی اکسیدانها و پلی فنل هایی هست که در عسل وجود دارد، اثرات ضد باکتریایی ای که عسل دارد ، همچنین موارد کنترلی دیگری مثل میزان وجود سرب و فلزات سنگین و سایر فاکتور هایی که می تواند بر روی فعالیت عوامل بیولوژیک مؤثر باشد مدنظر ما است ، مثلاً اگر کندو کنار جاده های شهری قرار بگیرد یا نزدیک شهر باشد عسل آن اگر صد در صد هم خالص باشد معمولاً میزان سرب آن بالا است و خیلی چیز جالبی برای مصرف کننده نیست.

      من در جلسه ای در تهران در مورد بره موم و اثرات کرم بره موم در حوزه ی درمان صحبت می کردم یک بزرگواری از معاونین ریاست جمهوری قبلی صحبتش این بود که آقا مگر می شود یک ماده ای اینقدر اثرات دارویی داشته باشد؟ گفتم همه ی ما مدعی هستیم که خدای بالای سر ما راستگو است. وقتی او می آید و در آیه ای از قرآن می گوید: ما عسل را شفای امراض قرار دادیم. دیگر من و شما نمی توانیم بگوییم این طور نیست .  حالا این که ما نمی دانیم مبنی بر نبودنش نیست و خدا را شکر ما این اثرات را دیده ایم.

     به عنوان مثال من چندین سال است با بره موم کار می کنم دیده ام خیلی از خانم هایی که از کرم های آرایشی گران قیمت صد هزار تومانی به بالا استفاده می کردند دیگر آنها را کنار گذاشته اند و از کرم بره موم استفاده می کنند. البته کرم بره موم بوی خاصی دارد و عده ای آن را به دلیل آنکه قبلاً از کرم های عطر دار استفاده کرده اند ، دوست ندارند لذا به من پیشنهاد کردند داخل آن عطر هم بزن اما من گفتم: نه دوست دارم این همین طور طبیعی باشد که مردم وقتی استفاده می کنند بدانند که بره موم چیست و چه استفاده ای دارد. حالا دیگر آنها همین طور که هست به آن عادت کرده اند.

      در حوزه ی درمان چندین پروژه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جاهای دیگر اجرا شده است که موضوع آنها مطالعه ی تأثیرات فرآورده های بره موم روی زخم پای دیابتی ، زخم بستر ، پانسمان روت کانال دندان و استفاده از آن به عنوان دهانشویه بوده است. این فرآورده ها کاربرد های فراوان دیگری هم دارند. من بخش زیادی از مقالات علمی مرتبط با این کاربردها را در بخش اخبار سایت شرکت سورن تک توس گذاشته ام. بحمد الله توفیق شد که ما روی تأثیرات استفاده از فرآورده های بره موم کارهای جامعی را انجام بدهیم.

 

کرم بره موم سورن تک توس - نحل منفرد

      فعالیت دیگری که ما در آزمایشگاه داریم کارهای کنترلی روی ژل رویال است. فکر نمی کنم در ایران کسی کار کنترلی در خصوص ژل رویال انجام داده باشد. شاید هم خیلی کم کار شده باشد. ژل رویال را  بر اساس خصوصیات فیزیولوژیک و بیولوژیک اش کنترل می کنیم و صحت و سقم و کیفیتش را تعیین می نماییم. اول تعیین می شود آیا این نمونه از ژل رویال طبیعی هست؟  و دوم اینکه دارای چه کیفیتی است؟

    درمورد عسل شما فرمودید: فروش عسل خوب مشکل است! اتفاقاً من برعکس نظر شما را دارم. ما الآن فضایی را ایجاد کرده ایم که خوشبختانه عسل فروش ها از کل کشور به تعداد زیاد نمونه عسل هایشان را برای آزمایش می فرستند. هزینه هر نمونه هم حدود صد هزار تومان می شود. آنها می خواهند تعیین کنند عسل شان چه کیفیتی دارد. من پارسال عسل خوب را با منت خریداری کردم کیلویی چهل و پنج هزار تومان. همین عسل را فروشنده در بازار کیلویی شصت و پنج هزار تومان می داده است. چنین عسل هایی هم خوشبختانه زیاد است و مردم هم خریدار آن هستند. چرا که آثار خوب آن را دیده اند. من بیماری را دیده ام که بیش از ده سال حساسیت داشت. عسل کنار (سدر) خوب که خورد بعد از دو هفته حساسیتش به شدت کم شده بود و الآن هم مصرف عسل را ادامه می دهد. نه دیگر قرص مصرف می کند و نه حساسیت فصلی دارد.

      یکی از مطالبی که ما و همکارانمان در این حوزه به مردم اعلام می کنیم این است که معنی ندارد کسی که  پول ندارد عسل ارزان بخورد. حتی کسی که پول ندارد و مریض است باید عسل با کیفیت بخورد تا اثرات درمانی آن را ببیند.

نحل منفرد: دقیقاً صحیح هست شاید عسل های ارزان آلودگی هایی داشته باشند و مشکلات بیشتری را برای بیمار به وجود بیاورند.

محسن فتحی نجفی: خوشبختانه ما این موارد را شروع کرده ایم و تا اندازه ای در آنها موفق بوده ایم. الآن قرص بره موم ما جایگاه خودش را باز کرده است. کرم بره موم هم همین طور. در حال گرفتن مجوز های لازم برای تولید انبوه کرم هستیم و با حل مسائل تجاری ان شاء الله به زودی وارد بازار خواهد شد. در مورد اثرات درمانی آن هم خوشبختانه مجموعه هایی هستند که آن را برای درمان و پانسمان زخم ها یا پانسمان زخم بستر و حتی زخم های دیابتی استفاده می کنند و موفق هم هستند.

نحل منفرد: خب در این صحبت های شما خیلی موضوعات برای من باز شد یکی اینکه اشاره کردید به آلودگی های عسل این موضوعی است که کمتر کسی از کارشناسان جرأت داشته باشند درموردش صحبت کنند. آیا شما در آزمایشگاه تان روی این موضوع کار کرده اید؟ آیا در مورد آلودگی هایی که از سموم کشاورزی وارد عسل می شود هم کار کرده اید؟ سؤال بعد این که چه انواعی از آلودگی ها می تواند در عسل باشد؟ مواردی را که آزمایش کرده اید به چه نتایجی رسیده اید؟ آیا در ایران این آلودگی ها در محصولات مان زیاد است یا اینکه میزان آنها قابل اعتنا نیست؟

محسن فتحی نجفی : ببینید من اولاً یک مطلبی را بگویم: این آزمون ها هزینه اش بسیار سنگین است . یعنی اگر یک نمونه ی عسل بخواهد به صورت کامل همه ی مؤلفه هایش آزمایش بشود هزینه اش خیلی زیاد می شود. مثلاً یکی از اساتید در دانشگاه شیراز یک مجموعه کلنی زنبور عسل داشت محصولش را فرستاد و ما همه ی آزمایش ها ی مربوطه را برایش انجام دادیم تقریباً هزینه اش چیزی حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان برای کنترل های ...

نحل منفرد: فقط برای یک نمونه؟

محسن فتحی نجفی: بله تنها یک نمونه، در خصوص آلودگی های باقی مانده از سموم کشاورزی رویش کار شد. میزان سرب و فلزات سنگین ، فعالیت بیولوژیک و اثرات ضد میکروب اش را اندازه گیری کردیم و خیلی کارهای دیگر ، شاید حدود بیست و چهار تست روی آن انجام دادیم از بیست و چهار تست تقریباً همه را خوشبختانه پاس کرد و بعد هم از ایشان سؤال کردم خب حالا این عسل کیفیت  Aمثبت از نظر ما دارد شما چه قیمتی برای آن مد نظرتان هست؟ گفتند: من کیلویی صدو پنجاه تومان مشتری برایش دارم. البته مقدارش هم کم نبود. اینطور است که ما اگر بخواهیم برای همه ی عسل ها همه ی فاکتورهای کنترلی را اندازه گیری کنیم نه کسی هزینه اش را می دهد و نه برای زنبوردارها به صرفه است. ما هم معمولاً برای خودمان خیلی جالب نیست که بخواهیم این همه هزینه کنیم بدون آنکه درآمدی از آن حاصل شود یا  صرفاً گزارشی بدهیم .

     ولی در مواردی این آلودگی ها را اندازه گیری کرده ایم. مثلاً  میزان سرب موجود در عسل های مختلف را من خودم بارها اندازه گیری کرده ام. عسل هایی که در کوهستان تولید شده بودند مقدار سرب شان بسیار کم یا اصلاً صفر بود ، ولی عسل هایی که در جاهای دیگر تولید شده بودند مثلاً محصولات زنبورستان هایی که نزدیک شهرها بوده یا در مناطق پر گرد و خاک مستقر بوده اند آلودگی بیشتری به سرب داشتند. بعضی از زنبورستان ها در مناطقی که باد خیز است مستقر می شوند. معمولا ذرات سنگ و ذرات گرد و خاکی که داخل کندو می رود باعث می شود که میزان آلاینده ها  داخل کندو بالا رود. البته این آلاینده ها منظور آلاینده های کشاورزی شاید نباشد بیشتر منظور آلاینده های فلزی است بنابر این...

نحل منفرد: یعنی در این آزمایشات مقدارشان از حد مجاز بالاتر بوده است؟

محسن فتحی نجفی: بله ، این آلودگی ها می تواند دربره موم هم وجود داشته باشد. یکی از آزمایشاتی که من خودم فارق از آزمایشات کنترلی موجود ، برای بره مومی که در تولید قرص یا کرم ها استفاده می شود گذاشته ام اندازه گیری میزان سرب است. شاید یک تولید کننده دوست نداشته باشد این آزمون را بگذارد اما ما گذاشتیم. آلودگی دیگری که در بره موم وجود دارد قیر است. خب قیرخودش  پلیمرهای نفتی را وارد بره موم می کند و ممکن است مسمومیت ایجاد کند. خیلی ها اطلاع ندارند و فکر می کنند این قیر بره موم سیاه است. پس قاعده این است که عسل و بره مومی که در مناطقی کمتر آلوده یا مناطقی که از مراکز شهری دور هستند تولید می شود کیفیت بهتری داشته باشد. ما این را تقریباً در آزمایشات به اش رسیده ایم. مثلاً عسل یکی از مناطق غربی کشور را که پارسال و امسال دو ، سه نمونه برای ما فرستاده اند بسیار عسل خوبی بوده است. عسل هایی که در مناطق هزار مسجد تولید شده بود هم همین طور ولی عسل هایی بوده که از منطقه ی جنوب آمده و خیلی کیفیت مناسبی نداشته است. البته امسال متأسفانه کلاً سال خشکی بوده و عسل خوب کمتر به دست ما رسیده است.

نحل منفرد: ما عسل ها را از یک منظر به دو قسمت تقسیم می کنیم .یکی عسلهای کوهستانی هستند یکی عسل های گیاهانی که کشت می شوند من این را می خواهم بدانم که گیاهانی که کشت می شوند مثلاً فرض کنید عسل گشنیز ، عسل شوید یا عسل بهار نارنج آیا اینها آلودگی بالاتری نسبت به عسل های کوهستانی دارند ؟

محسن فتحی نجفی: من کنترل نکردم احتمالاً ممکن است کسی هم کنترل نکرده باشد ولی طبیعت این است که در مناطق کوهستانی با توجه به اینکه همه منابع طبیعی هستند یعنی آب طبیعی است گیاه به صورت طبیعی رشد می کند که رشد آن کم و مواد مؤثره ی آن غلیظ است. اصطلاحاً به قول ما ماده فعالش زیاد است. مثلاً اگر شما گشنیز یا شوید را کشت کنید شاید کیفیت مواد مؤثره اش نسبت به یک گیاه کوهستانی به مراتب کمتر باشد. مثلاً ما عسل های شمال را داریم مثل بهارنارنج  اینها از نظر مواد مؤثره کیفیت نسبتا پایینی دارند. اگر چه دارای طعم مناسب و طبیعی هستند اما منطقه غنی نیست. ولی از آن طرف ما عسل هایی داریم که در منطقه کوهستانی یا منطقه خشک هستند اگر چه کندو ،عسل کم میدهد ولی عسل از نظر مواد مؤثره بسیار غنی است. مثلاً میزان پلی فنل در عسل های خوب 8 صدم درصد است . اما ما در چنین نمونه هایی عسل هایی را داشته ایم که بیش از دو یا سه برابر این میزان پلی فنل داشته اند.

نحل منفرد: پلی فنل چیست ؟

محسن فتحی نجفی: پلی فنل مجموعه آنتی اکسیدانها و مجموعه فلاونوئیدهایی است که به عنوان مواد مؤثره ی درمانی در عسل مطرح هستند یعنی اگر ما بخواهیم بگوییم یک عسل یا هر ماده دیگری خاصیت درمانی طبیعی دارد مبنایش فلاونوئیدها و آنتی اکسیدانها و مجموعه پلی فنل هایی است که درآن وجود دارد .

نحل منفرد: خب من یک مقدار برگردم به محصولات تان ، چند محصول مختلف است فکر میکنم کرم بره موم ، ژل بره موم ، دهان شویه بره موم ، عصاره بره موم و ...

محسن فتحی نجفی: بله و  قرص بره موم...

نحل منفرد: اول درباره  قرص بره موم ، قرصی که تولید کرده اید همین بره موم طبیعی است یا کاری روی آن انجام داده اید؟

محسن فتحی نجفی: نه ،بره موم فرآوری می شود و یک سری تکنیک روی آن پیاده می کنیم که مواد مؤثره اش را بگیریم ، ببینید در مورد قرص بره موم ، اگر بخواهم از کل به جزء بیایم، به قول طلبه ها: خداوند هیچ چیز را بی دلیل خلق نمی کند ، اگر ما بره موم را آنالیز کنیم از نظر مواد چند بخش عمده دارد یک بخش موم و واکس و رزین آن است. یک بخش هم مواد فعال در آن است.  بیشتر از نود و پنج درصد مواد تشکیل دهنده ی بره موم آن واکس و موم و رزین و مواد دیگری است که بصورت جامد در بره موم وجود دارد. از نگاه من به عنوان یک نیمه متخصص علت وجود اینها در بره موم این است که این مواد محافظ مواد فعالی هستند که زنبور آنها را جمع آوری می کند.  این مواد قابل هضم توسط ما انسانها یا حیوانات نیست. یعنی شما هیچ انسانی را نمی بینید که داخل معده اش موم را بتواند هضم کند ولی زنبور خودش می تواند. یعنی زنبور توانمندی این را دارد که موم را تولید کند و موم را هضم و استفاده کند. بنا براین از نگاه من موم و واکس و رزینی که داخل بره موم است حافظ آن مواد موثره و  طلایی است که زنبور با زحمت آن را تولید کرده است. جالب اینجا است اگر زنبور در شرایط بدی باشد عسلش را مصرف می کند ، مومش را مصرف می کند ، گرده اش را مصرف می کند ، ژل رویالش را مصرف می کند ولی  هیچوقت بره مومش را مصرف نمی کند. بره موم سیستم ایمنی کندو است. سیستم حفاظتی کندو است. بنا براین این طوری طراحی شده که بتواند کندو را حفاظت کند. حالا اگر شما بره موم را خام مصرف کنید شاید از کل مواد فعال داخل بره موم درصد کمی را بدن انسان در معده هضم و استفاده کند. مابقی آن به صورت غیر قابل استفاده دفع می شود. ما آمدیم یک فنی را روی بره موم پیاده کردیم. آن هم این بود که این واکس و رزین را ازش گرفتیم و خودمان  یک واکس و رزین  طبیعی مجازی به آن دادیم که مواد فعالش بتوانند داخل بدن ما راحت تر آزاد شده و استفاده شوند.

نحل منفرد: یعنی با خوردن خود بره موم این اتفاق نمی افتاد. یعنی آن واکس و رزین اجازه نمی دهد که مواد فعال آن جذب شود؟

محسن فتحی نجفی: نه ببینید بره موم در واقع یک پوشش بزرگی دارد ،  مواد فعال که داخل این پوشش هستند ، آهسته آهسته آزاد می شوند. بدن ما نمی تواند این پوشش مومی را هضم کند تا بتواند مواد مؤثره داخل اش را به طور کامل جذب کند. چون این مواد محافظ از جنس پروتئین نیستند.

نحل منفرد: یعنی در مصرف بره موم طبیعی مقدار جذب مواد مؤثره خیلی کم است؟

محسن فتحی نجفی: بله خیلی پایین است بنا براین ما آمدیم قرص را طوری ساختیم که مواد فعال بتوانند آزاد شوند. برای این کار مواد فعال را با ترکیبات طبیعی مثل ساکاروز و لاکتوز مخلوط کردیم و بعد آن را به صورت قرص بسته بندی کردیم. اگر قرص های بره موم طبیعی را دیده باشید همه آنها سیاه است. یعنی  مشخص است که بره موم را آورده اند و فقط پرس کرده و قرصش کرده اند. مال ما دقیقا برعکس قضیه است قرص سفید و زیباست و مصرف کننده از رنگ سیاه یا طعم خاص آن شکایتی ندارد. چون روکش قرص ،  روکش شیرینی هست حتی بچه ها مصرف می کنند و برایشان قابل استفاده است.

نحل منفرد: این مواد فعال چی هستند؟

محسن فتحی نجفی: عرض کردم همین پلی فنل ها مجموعه پلی فنل ها ، ویتامین ها و مینرال ها هستند. اینها موادی هستند که داخل بره موم وجود دارند تا بتوانند ترکیب حمایتی از کندو را ایجاد کنند.

نحل منفرد: خب شما درمورد کرم گفتید که از پایه کرم استفاده می کنید. یعنی مواد مؤثره ی بره موم را که استخراج کردید آن را با پایه کرم مخلوط می کنید. آیا این مواد دیگری که در محصول استفاده می شود مواد شیمیایی هستند؟ آیا آنها می توانند عوارضی داشته باشند؟

محسن فتحی نجفی: نه ببینید کرم ها کلاً بر دو نوع پایه ساخته می شوند. یک نوع آن با پایه مواد طبیعی مثل گیلیسرین و چربی های طبیعی و این جور چیزها و بخش بسیار کوچکی هم مواد شیمیایی ساخته می شود. مقدار مواد شیمیایی که در این نوع استفاده می شود به قدری ناچیز است که تاثیری روی عملکرد کرم  ندارد. ببینید گاهی در تولید خود کرم ها از مواد موثره ی شیمیایی استفاده می کنند که مثلاً سریع رنگ پوست را سفید کند. که بله این مضر است. ولی در پایه کرم ها ماده ی مؤثره ی خاصی استفاده نمی شود. پایه کرم ها حامل هایی هستند که شما می توانید هر ماده ای را به آن اضافه کنید. علت اینکه ما از پایه کرم استفاده کردیم هم این بود که مثلاً من با دمبه کرم را درست کردم ، خیلی هم خوب بود ولی روغن دمبه با اینکه بسیار کیفیت و اثر بخشی خوبی دارد ولی مصرف کننده رغبت نمی کند که از آن استفاده نماید.  چرا که دو تا بو با هم در این کرم وجود دارد. یکی بوی دمبه و دیگری بوی بره موم.  اختلاط این دو یک مقدار تاثیر گذار بود. از طرف دیگر ما ندیدیم کسی اعتراضی داشته باشه که پایه کرم مشکل یا عارضه ای ایجاد کرده باشد . به هر حال سعی شده اینها به شکلی استاندارد سازی شود. ما معتقدیم این محصول هر چی طبیعی تر باشد بهتر است.

     البته اگر شما مایل باشید می توانید از  لوسیون بره موم استفاده کنید. اما هر کدام از این محصولات یک کاردبردی دارد. مثلاً اگر شما بخواهید بره موم ماندگاری بیشتری روی پوست داشته باشد نمی توانید از لوسیون استفاده کنید. چون لوسیون یا ژل بلافاصله خشک می شود. در صورتی که کرم پایداری اش بیشتر است. مثلاً برای زخم بستر کرم را استفاده می کنیم. چون این ماده مؤثره باید تا یک مقداری آنجا بماند.  همین وجود قسمت چربی یا قسمت پایه کرم کمک می کند که ماده ی موثره روی بخش آسیب دیده قرار بگیرد. بنا بر این یکی از دلایلی که ما از پایه کرم استفاده کردیم این  بود. البته ما سعی کردیم ساده ترین پایه کرم را استفاده کنیم نه ترکیبات پیچیده ای که در بازار وجود دارد. به هر حال یک بخش خیلی جزئی از این پایه کرم ها مواد نفتی هست. که طبیعی هم هست و ما این مواد نفتی را هم به عنوان ترکیبات طبیعی تلقی می کنیم .

 

لوسیون بره موم سورن تک توس - نحل منفرد

نحل منفرد: خود موم زنبور عسل نمی توانست این نقش را ایفا کند؟

محسن فتحی نجفی: البته بخش زیادی از این پایه کرم ها اصلاً موم هست.

نحل منفرد: سؤال دیگر آنکه آیا محصولات شما دارو محسوب می شوند؟یعنی آن چرخه های کنترلی دارو را برای گرفتن مجوز در وزارت بهداشت باید طی کند ؟

 محسن فتحی نجفی: ببینید وزارت بهداشت نه در ایران بلکه در تمام دنیا موادی را که ترکیبی هستند و آثارشان آثار جامع است مکمل تلقی می کند.  مثلاً شما یک گیاه را می گویید این گیاه باعث از بین رفتن ترشا می شود. این به عنوان مکمل تلقی می شود. ولی اگر گفتید مثلاً منتولی که در این گیاه هست را عرضه کنیم که باعث از بین رفتن ترشا می شود این دیگر می شود دارو . اگر ماده ی خاصی را ثابت کنید که می تواند اثر درمانی داشته باشد این می شود دارو. اما اگر مجموعه ای از مواد هست که اثر یا آثاری را ایجاد می کنند این دیگر می شود مکمل. حالا  مکمل ها می توانند پیشگیری کننده یا درمان کننده باشند.  در دنیا بره موم را به عنوان دارو مطرح نمی کنند اما به عنوان یک مکمل از آن برای درمان استفاده می کنند.

نحل منفرد: پس محصولات شما هم به عنوان مکمل مطرح است؟

محسن فتحی نجفی: بله

نحل منفرد: موارد مصرف این محصولات چیست؟

محسن فتحی نجفی: ببینید بره موم یک طیف وسیعی از مصارف درمانی دارد. به عنوان مثال الآن از بره موم در درمان سرطان ها استفاده می شود. افرادی که رادیو تراپی شده اند ، سرطان دارند و لنفویست های خونشان پایین می آید در اینها بره موم کمک می کند که بدن خودش را بالا بیاورد. برای کمک به کبد و تنظیم آنزیم های کبدی استفاده می شود. برای تنظیم هورمون های بدن استفاده می شود.  سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند. سیستم های مرتبط با هورمون های رشد را تنظیم می کند. این مطالبی که خدمتتون عرض میکنم در واقع ما خودمان در دانشگاه ها رویش کار کردیم و آنها را اثبات کرده ایم و یک بخشی آن کارهایی بوده است که در دنیا انجام شده . یعنی کار شخص من نیست که بگویم من انجام داده ام. مجموعه ای از دانشمندان دنیا در بیست سال گذشته روی بره موم کار کرده اند. الآن بیش از 1500  مقاله کاربردی و بیش از 300 پتنت محصول در دنیا وارد شده که نسبت به...

نحل منفرد: فقط در مورد بره موم؟

محسن فتحی نجفی: بله فقط در مورد بره موم ، که نسبت به محصولات مشابه یا مثلاً عوامل مشابه یک عدد  بالایی هست. همین نشان میدهد که بره موم می تواند در خیلی از موارد درمانی مصرف بشود. مثلاً در پانسمان روت کانال دندان استفاده می شود. برای دندان ، به عنوان دهانشویه برای حذف باکتری ها و حذف عملکرد اکسیداسیون روی دندان استفاده می شود. در درمان زخم ها هم برای ترمیم زخم و هم برای جلوگیری از رشد باکتریها در اطراف زخم استفاده می شود. دیگه عرض کنم خدمت شما ...

نحل منفرد: در موردزخم پای دیابتیها چطور؟

محسن فتحی نجفی: بله حتی یکی از همکاران در تهران که لارو درمانی می کنند از لوسیون بره موم برای زخم پاهای بسیار شدید کمک می گیرند و با استفاده از محصولات بره موم خوشبختانه درمان و التیام انجام می شود.

نحل منفرد : با کرم بره موم؟

محسن فتحی نجفی: با لوسیون و کرم ،  لوسیون به دلیل نفوذ پذیری زیاد در مناطقی که عمق  زخم زیاد است  استفاده می شود. بعد از اینکه لایه ای روی زخم ایجاد شد در مرحله ی بعد از کرم استفاده می کنیم تا چربی آن بتواند پایداری بیشتری را ایجاد کند. برای همین ما یک پروژه ی دکترای تخصصی را در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا کردیم که قبل از سال پایان یافت. در این پروژه روی افرادی که زخم پای دیابتی داشتند کار کردند و نتایج بسیار خوبی گرفتند. تز انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی موجود است و در این پروژه از کرم و لوسیون تولید شده شرکت سورن تک توس استفاده کرده بودند. بنابراین بره موم آثار جامعی دارد.

نحل منفرد: حالا با این اوصافی که گفتید یعنی آزمایشات بالینی روی این محصولات انجام شده است به این معنا که یک بیمار این محصول را استفاده کند و دیگری نکند و این دو با هم مقایسه شده اند؟

محسن فتحی نجفی: بله همه اینها انجام شده

نحل منفرد: چه کارهایی کرده اید؟ یک مقدار توضیح بدهید.

محسن فتحی نجفی: سایت ما هست اگر دیده باشید یکسری از این نتایج را در آن قرار داده ایم. مثلاً اگر دیده باشید یکسری از پروژه هایی که کار شده عناوین اش در سایت هست . در سایت  مقالات جدید 2014 ،  کارهای بالینی و مقالاتی که در مورد آثار بره موم در دنیا انجام شده و کارهایی که ما  خودمان در ایران انجام داده ایم همچنین طرح هایی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تا سال 90 انجام داده ایم و الآن هم ادامه دارد و سایر کارهایی که در دانشگاه بابل ، دانشگاه یزد و دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است را قرار داده ایم . یکی از این کارها در مورد بررسی اثر بره موم در بهبود زخم در پای دیابتی بوده که عرض کردم اخیراً تمام شده یکی دیگر بررسی اثر بره موم بر قند خون و لیپید های سرم در بیماران دیابتی  نوع 2 بوده است اینها مقالاتش وجود دارد ...

نحل منفرد: اینها که می فرمایید متن مقالاتش هم در سایت هست؟

محسن فتحی نجفی: خیر متن مقالات مرتبط در پایان نامه ها وجود دارد. یکی دیگر از این کارها بررسی اثر لیپید بر قند خون هست دیگری بررسی اثر دهانشویه ی بره موم در پیشگیری و درمان التهاب ناشی از اشعه درمانی در سرطان های سر و گردن است که این اولین پروژه ای بود که ما روی بره موم در دانشگاه دندانپزشکی مشهد انجام دادیم.

نحل منفرد: روش کار چگونه بوده است ؟

محسن فتحی نجفی: روی بیست بیمار با بره موم کار شد و بیست  بیمار با دارونما . بعد آثارش بررسی شد. بعد از دوران درمان تمام بیست بیماری که تحت درمان بره موم بودند خوشبختانه درمان شدند. خوب شدند. حتی پزشک هایی که روی آن کار می کردند خودشان احساس ناراحتی می کردند که چرا ما بیست بیمار را که می توانستند درمان بشوند را درمان نکردیم و دارو نما به آنها دادیم.

نحل منفرد: در رابطه با زخم پای دیابتی یا قند خون چطور ، همین طور عمل شده است؟

محسن فتحی نجفی: نه در زخم پای دیابتی دیگر سیاست بر این شد که دیگر دارو نما را کنار بگذاریم. صرفاً بیمار را درمان کنیم و آثار قبل و بعدش را بررسی کنیم. که اصطلاحاً اِتیک نداشته باشد. یعنی خدای نکرده بیمار رنج اینکه می خواهد از ماده ای غیر مؤثر یا کم مؤثر استفاده کند نداشته باشد.

     مورد دیگر برای افرادی که آفت دهان شایع و تقریباً دائمی دارند ، استفاده شد. در این آزمایشات ما به بیمار گفته بودیم روزی یک عدد قرص بخورد هر هفته بیماران بررسی می شدند و بعد از 60 روز آنالیز انجام شد و تمام بیماران که تحت کنترل بودند آفت دهانشان از بین رفت یا شدتش کاهش پیدا کرد.

نحل منفرد: یعنی کامل درمان شدند و دیگر برنگشت؟

محسن فتحی نجفی: بله من الآن به شما بگویم ما در منزل خودمان تا قبل از مصرف بره موم همه آفت دهان داشتیم . مخصوصاً همسرم. به جرأت بگویم الآن بیش از هشت سال است که ما هیچکدام دچار آفت دهان نشده ایم.

نحل منفرد: پس باید ما را هم یکی از مشتریان پر و پا قرص خود بدانید چون این مشکل را داریم!

محسن فتحی نجفی: در قسمت دیگری از بخش اخبار سایت سورن تک توس بحث استفاده از بره موم در پالپ دندان است. وقتی که عصب کشی می کنند در روت کانال دندان یک مشکلی که ایجاد می شود این است که آنجا  خونریزی و احتمال آلودگی و هم موضوع ترمیم مطرح است. این سه تا مشکل با هم وجود دارد. معمولاً دندان پز

/ 3 نظر / 68 بازدید
سحر منتظرالمهدی

سلام وب جالبی دارید به وب منم سر بزنید خوشحال میشم نظرتونو درمورد مطالب وبم بدونم یا علی

ناهید

سلام.این قرصها و کرمهارو از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟

آذین پور

سلام . من دانشجوی دندانپزشکی هستم و با بره موم روی بیمارانم به صورت کلینیکی کار میکنم . خوشحال میشم مقالاتتون رو داشته باشم . در ضمن راجب درصد عصاره آبی هم کمک میخاستم و یک سوال دیگه اینکه تا به حال با بره موم ژل هم درست کردید؟ با تشکر . منتظر پاسختون هستم...