تولید دستگاه تلقیح مصنوعی ملکه در ایران

       بعد از انقلاب وقتی مسئولین متوجه این مشکل و وارد شدن انواع بیماری ها و کنه های زنبور عسل توسط ملکه های وارداتی به کشور شدند راه دیگری را پیش گرفتند و آن ممنوعیت واردات ملکه زنبور عسل بود . این خود سرآغاز مشکلی بزرگتر برای زنبورداران شد. نژاد زنبور موجود در ایران که حالا تلفیقی از نژادهای موجود بود ، قابلیت های یک زنبور اصیل و پربازده را نداشت. این نژاد تا به امروز همواره ضعیف تر شده است و زنبورداران زحمتکش ایرانی تنها با نا کارآمدی آن دست و پنجه نرم می کنند.

      مسئولین به فکر چاره افتادند. تیم هایی از کارشناسان با واردات دوباره ملکه مخالف بودند. تصمیم گرفته شد و بودجه های کلانی صرف شد تا این نژاد اصلاح شود . در برهه های مختلف افراد مختلفی دست به کار شدند اما به قول برخی از زنبورداران که یک تنه و بدون بودجه های دولتی به جنگ این مشکل رفته بودند برخی از وارد شده های در کار ، این کاره نبودند . حتی در مواردی با رقابت بخش دولتی با این دوستان تنها باعث از صحنه خارج شدن آنها شدند.

       یکی از مشکلات اصلی برای اصلاح نژاد ایجاد ایستگاه های جفت گیری ایزوله شده است. این کار به دلیل شعاع پروازی طولانی زنبوران نر کار مشکلی است. جزایر ایرانی شرایط مساعدی را برای این کار دارند. به تازگی فعالان این عرصه توفیقاتی هم داشته اند اما به هر حال این گونه روش ها دیر بازده هستند و شاید سالها به طول انجامد تا به نتیجه برسند.

       این شد که تا به امروز زنبورداران همچنان با مشکل قدیمی اشان دست و پنجه نرم می کنند.

      اما روشی کاربردی تر نیز برای اصلاح نژاد زنبور عسل وجود دارد.

        اخیرا یک زنبوردار مبتکر به نام آقای « علی عطائیان » تحصیلاتش را در آلمان در زمینه پرورش زنبور عسل انجام داده است. ایشان پس از بازگشت به کشور با ایجاد شرکتی به نام « شرکت تلقیح مصنوعی ملکۀ زنبور عسل الوند » دستگاه تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل را در کشور تولید کرده اند.

دستگاه تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل

        تلقیح مصنوعی ملکه به دلیل انتخاب نرها توسط اپراتور تلقیح روشی بسیار کارآمد و زود بازده در زمینه اصلاح نژاد زنبور عسل است. به این معنا که می توان با انتقال یک نژاد مناسب به کشور و تکثیر آن با این روش و یا با خالص سازی نژاد های موجود ملکه های مادری بریدر (breeder) و یا ملکه های پرورشی مناسبی را برای کلنی های زنبور عسل تولید کرد.

        تولید این دستگاه در کشور و آموزش استفاده از آن توسط آموزشگاهی که توسط این شرکت راه اندازی شده است ، می تواند در آینده ای نه چندان دور این مشکل اساسی زنبورداران را تا حد زیادی تعدیل نماید.

آموزشگاه تلقیح مصنوعی ملکه

         تهیه این دستگاه و گذراندن دوره های آموزشی آن پر هزینه است. اما داشتن دستگاه برای زنبورداران نه لازم است و نه توصیه می شود. همانگونه که برخی از شاگردان آقای عطائیان عمل کرده اند باید شرکت ها و مجموعه هایی از زنبورداران با تجربه آموزش داده شوند و فعالیت اصلی خود را به تولید ملکه برای سایر زنبورداران اختصاص دهند. این خود یک زمینه اشتغال جدید و تخصصی در صنعت پرورش زنبور عسل در کشور است. می توان به مسئولین دولتی نیز توصیه نمود تا با اختصاص بودجه های مناسب برای رسیدن به این هدف شرکت ذکر شده و زنبورداران با استعداد را یاری نمایند.

دستگاه تلقیح مصنوعی ملکه زنبور عسل

         در سایت این شرکت به نشانی http://www.talghihe-malekeh.com  که آدرس آن در لینک های سمت راست وبلاگ نحل منفرد نیز موجود است در خصوص استفاده از این روش می خوانیم: « این تکنیک هر روز بیشتر از روز قبل اهمیت و برتری خود رانسبت به بقیهٔ روش ها  نشان می دهد.

تلقیح مصنوعی ملکه سالهاست که در نقاط  مختلف دنیا مورد بررسی و تحقیق واقع شده و به هیچ وجه روشی بهتر از آن به منظور کنترل باروری ملکهٔ زنبور عسل پیشنهاد نشده است.و اصلاح نژاد ملکهٔ زنبور عسل ،آن هم در زمانی کوتاه بجز ازطریق تلقیح مصنوعی محال میباشد و نتیجهٔ مطلوبی در بر نخواهد داشت.

 ما با استفاده از این تکنیک میتوانیم علاوه بر فعالیت در زمینهٔ اصلاح نژاد ملکهٔ زنبورعسل درزمینهٔ تلاقی ژنتیکی هم  فعالیت وسیعی داشته باشیم . که با توجه به  کار و تحقیقی ۷۰ تا  ۸۰  ساله از سوی محققین و پرورش دهندگان زنبور عسل در این زمینه ، امتیازات برجستهٔ آن بر همگان آشکار می باشد.

تحقیقات نشان داده است که به هیچ  وجه عملکرد یک ملکهٔ تلقیح شده  در شرایط خوب ، کمتر از یک ملکه  که  بصورت طبیعی بارور شده باشد  نبوده ،  بلکه  در شرایطی که  ملکه  اصلاح نژاد شده باشد   توانایی بیشتری از خود نشان میدهد .ولی فعالیت با شدت بیشتر از حدد طبیعی  و همچنین دریافت بیش  از حدّ گاز CO2 موجب کوتاه شدن طول عمر ملکه های تلقیحی خواهد شد.»

         البته روش های دیگری نیز برای اصلاح نسبی نژاد در محیط یک زنبورستان کوچک وجود دارد که در یادداشت های بعدی و با معرفی محصول یک شرکت ایرانی دیگر به شرح آن خواهیم پرداخت .

جهت ارتباط با این شرکت در صفحه "ارتباط با ما" سایت مذکور اطلاعات ذیل درج شده است:

آدرس زنبورستان : همدان - کیلومتر چهار جادهٔ ملایر - اوّل کوی سنگستان - نرسیده به درمانگاه سمیعی،

شرکت تلقیح مصنوعی ملکهٔ زنبور عسل الوند.

 تلفن همراه  ایران :  (09183070379 ) 

تلفن همراه آلمان   : (004917661131814)

آدرس سایت:      www.talghihe-malekeh.ir   

 www.talghihe-malekeh.com             

آدرس ایمیل: Ali.Ataeian@talghihe-malekeh.com

آدرس ایمیل شرکت :  info@talghihe-malekeh.com  و
                                            contact@talghihe-malekeh.com 

/ 3 نظر / 107 بازدید
مهدی

سلام آقا محمد خوبی؟ آقا مطلبتان خیلی فنی بود اما همش رو تقریبا خوندم اما در منزله ای نیستم که بخواهم بتونم نظر بدهم اما در هر حال از اینکه به ما سر زدی ممنونیم چه خبرا ؟ خوبی خانواده خوب هستند؟ یحیی کوچولو چطوره ؟ از دیوار راست میره بالا؟ راستی می خواهم بیام ازت عسل بخرم واسه فامیلامون سوغات ببریم عیدی کی بیام ؟ چه کار کنم ؟ عسلی می خواهم که برای بیمار خوب باشه مقوی باشه و... موفق باشید سلام برسون خانواده محترم رو [لبخند][گل]

مهدی

سلام خوب هستید ؟ ممنون از حضورتان امیدوارم سال جدید برای شما هم همراه با خیر و برکت و توفیقات الهی باشد با مطلبی با عنوان قرار بی معرفتی ها به روز هستم خوشحال میشم تشریف بیاورید و نظر بدهید موفق باشید [لبخند][گل].

سلمان

سلام در آدرس زیر استاد گرامی 20 ساله داره از این وسیله استفاده میکنه http://healinghoney.persianblog.ir/post/30/ سوزان کبی عمرشو داد به ما و از بچگی از این دستگاه استفاده میکرد حالا این آقا از سادگی ما استفاده کرده میگه مال منه اونم نه وآوری, بلکه اختراع ممنون از سایت خوبتون. مطالبتون تک هستن