دستگاه پرورش ملکۀ زنبور عسل کوپولارو ( جنتر )

      اصلاح نژاد زنبور عسل نیازمند دسترسی به لاین های ویژه مادری و تجهیزات تلقیح مصنوعی یا استفاده از ایستگاه های جفت گیری ایزوله شده است.  اما تجربه نشان داده تکثیر ملکه های شاخص در هر زنبورستان هم نتایج محسوسی در بازده کلنی ها  دارد.

      یکی از وسایلی که اخیرا در لیست وسایل مورد نیاز برای زنبورداری دیده می شود و در بازار ایران نیز در دسترس است دستگاه پرورش زنبور عسل جنتر یا کوپولارو است . این دستگاه ها  از دو منظر دارای اهمیت هستند .  اول پرورش و جایگزین کردن ملکه کلنی ها با ملکه های جوان و دوم تولید ژلۀ روآیال با استفاده از این وسایل .

دستگاه پرورش ملکه زنبور عسل

     ژلۀ روآیال یکی از محصولات زنبور عسل است که روش تولید آن با پرورش ملکۀ زنبور عسل تقریباً مشابه است. این اکسیر خوراک لاروها و ملکۀ زنبور است . ژله حاوی مواد نادری است ، که در کمتر ماده تغذیه ای دیگری یافت می شود . متأسفانه تولید این محصول در زنبورداری ایران مغفول مانده . تولید ، توزیع و فرهنگ سازی برای استفاده درمانی از ژله در داخل کشور و یا صادرات آن موجب درآمد زایی بیشتر در واحد های پرورش زنبور عسل خواهد شد.

     پرورش ملکۀ زنبور عسل در گذشته از طریق تولید فنجانک های مصنوعی از موم و انتقال لارو های کمتر از سه روز به وسیلۀ سوزن پیوند به آنها انجام می شد . این روش جواب می داد  اما نقایصی هم داشت. برداشتن لاروهای ریز از انتهای حجره ها و انتقال آن به فنجانک کار مشکلی بود . لاروها بسیار حساس هستند و کوچکترین فشاری می تواند موجب صدمه به آنها شود . از طرف دیگر مجاری تنفسی لاروها تنها در یک سمت از بدن آنها قرار دارد بنا بر این اگر درفنجانک وارونه قرارگیرند و یا احیانا در ژله غرق شوند خفه خواهند شد . چنین مشکلاتی در کنار سرعت لازم جهت پیوند زدن و شرایط محیطی که برای این عمل باید در کنار زنبورستان ایجاد کرد کار پیوند از طریق سوزن پیوند را بسیار سخت می کند.

دستگاه کوپولارو (جنتر) نصب شده روی قاب

     این دستگاه ها دارای فنجانک های مصنوعی پلاستیکی هستند که ملکه مستقیما در آن تخم گذاری می کند و سپس به راحتی به قابهای پیوند منتقل می شوند . در این روش لاروها از سلولی به سلول دیگر منتقل نشده و احتمال صدمه دیدگی یا غرق شدن آنها در ژله از بین می رود . سرعت کار هم چندین برابر می شود و اینها احتمال موفقیت پیوند را  افزایش قابل توجهی می دهد.

     مزیت دیگر این وسایل ساده تر شدن پرورش ملکه های جوان است . بسیاری از زنبورداران تا کنون به دلیل سختی اجرای پیوند و ایجاد شرایط لازم برای آن از پرورش ملکه های جوان صرف نظر می کردند اما این دستگاه های ساده ، کار را بسیار آسان کرده است.

انتقال فنجانک ها به قاب پیوند

     نکته ای که باید در استفاده از این دستگاه ها به آن دقت کرد انتقال ملکه به داخل محفظۀ دستگاه است. باید توجه کرد که ترجیحاً ملکه را با دست نگرفت. کوچکترین فشار یا ایجاد ناراحتی و استرس برای ملکه می تواند موجب صدمه دیدن آن شود . معمولا برای پرورش ملکه های جدید از ارزشمند ترین ملکه های زنبورستان استفاده می شود. این کار باید با دقت کامل انجام شود تا ملکه آسیب نبیند . می توان این کار را توسط یک وسیلۀ استوانه ای شفاف و قراردادن آن روی ملکه انجام داد . وقتی ملکه روی دیواره آمد آن را آرام بلند کرده و با دست در آن را مسدود نمایید تا انتقال به آرامی انجام شود. البته وسایل آماده ای هم برای گرفتن ملکه و انتقال آن وجود دارد.

     امیدوارم شرکت های سازنده ،  وسیلۀ سادۀ گرفتن ملکه را تولید و در کنار دستگاه عرضه نماید تا این مشکل هم برطرف شود. همچنین شرکت های سازنده می توانند نظیر نمونه ای که یک شرکت سوریه ای آن را تولید کرده است ، سطح کامل یک قاب را به عنوان محفظۀ دستگاه تولید کنند تا نیازی به جایگذاری دستگاه در داخل یک پوکه نباشد.

دستگاه پرورش ملکه ساخت سوریه

     زنبورداران گرامی که نیاز  به آموزش برای استفاده از این دستگاه دارند می توانند به وبلاگ یکی از زنبورداران نمونه کشور آقای مهدی اخوان مقدم به نام "زنبورستان" به آدرس :  http://www.zanboorestan.blogfa.com مراجعه نموده و پستهای متعددی که ایشان در خصوص کاربرد این دستگاه نوشته اند را مطالعه فرمایند .

/ 7 نظر / 108 بازدید
سرباز امام خامنه ای

سلام به روزم با دو مطلب تحت عنوان سناریو جدید دشمن در انتخابات 92ومطلب فرد اصلح کیست؟ منتظرحمایت ونظرات سازنده شما هستم یازهرای مرضیه [لبخند]

یب

سلام وبت جالبه خوشحال میشم تبادل لینک داشته باشیم FASAMA.PERSIANBLOG.IR/ACTIVITY.PERSIANBLOG.IRاومدیا چشمام به دره

مهدی

سلام خوب هستید ؟ با پستی تحت عنوان خس و خاشاک های شاد !!! به روزم خوشحال میشوم تشریف بیاورید و از نظرات خوبتان ما را بهره مند سازید موفق باشید

مهدی

سلام خوب هستید ؟ نماز روزه هاتون قبول درگاه حضرت حق ممنونم از حضور پر مهرتان برای آپ جدیدم هم شما را دعوت میکنم تشریف بیاورید :روزه داران حجتهایی برای روزه خواران (آیا گرمای هوا و طولانی بودن روز حجتی میشود برای روزه خواری؟) خوشحال میشم از نظرات خوبتان ما را بهره مند فرمائید موفق باشید

مهدی

سلام خوب هستید ؟ وقتتان به خیر چه خبرا؟ به ما هم سر بزنید خوشحال می شویم به روزم با مطالبی مانند مجمع العجایب هیئت دولت موفق باشید [لبخند][گل]

مهدی

مطلبتان خیلی به دردم خورد خیلی متشکرم